Pałac Iolani

Określany jako „jedyny pałac królewski w całych Stanach Zjednoczonych”.  Rzeczywiście było to miejsce rezydowania monarchii hawajskiej, która trwała u steru władzy do końca XIX wieku.

Pałac IolaniPałac zbudowano w samym centrum Honolulu, jego liczne przebudowy i późniejsze zaniedbania sprawiały, że budynek zmieniał swoje oblicze, jednakże jego główny charakter zawsze pozostawał ten sam. Na początek pałac królewski, potem budynek administracyjny obecnie znajduje się tutaj muzeum.

Pałac Iolani jest interesujący przede wszystkim ze względów architektonicznych. Głównym miejscem jest przestronna sala tronowa, która łączy się z jadalnią oraz prywatnym pokojem króla. Jest to niezwykle charakterystyczne dla hawajskich budowli – gdzie sala tronowa władcy odgrywała nader dominującą rolę, kosztem wszelkiego rodzaju sypialni czy też pokoi dziennych.

Ciekawostką Pałacu Iolani jest także to, że w jego podziemiach tworzono krypty, w których chowano hawajskich władców.

Jak widzimy Hawaje to nie tylko plaże i hotele, ale także wspaniale zabytki i sanktuaria w miejscach pielgrzymkowych. Warto wybrać się w wycieczkę po hawajskich wyspach (chociażby rejsem), aby zobaczyć jak wiele ciekawych miejsc można tutaj zobaczyć.

This entry was posted in Zabytki and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.