Pomnik Kamehameha I

Hawaje to nie tylko ciepło piasku i szum oceanu. To również bardzo ciekawa historia, z którą również warto się zapoznać. Wstydem jest nie znać jednej z najważniejszych postaci tego kraju, decydując się na przyjazd na Hawaje. Dziś bliżej przyjrzymy się nie tylko zabytkowi, ale również sylwetce jednego z najlepszych hawajskich władców.

Sam tytuł wskazuje na to, że mowa oczywiście o Kamehamehamie I, zwanym również Wielkim. Dla ciekawskich przedstawiamy jego pełne imię: Kalani Paiʻea Wohi o Kaleikini Kealiʻikui Kamehameha o ʻIolani i Kaiwikapu kaui Ka Liholiho Kūnuiākea. Nie wiemy jak waszym zdaniem, ale naszym nie sposób tego zapamiętać.

Ten wielki władca żył w latach 1758 – 1819. W 1810 roku doprowadził do zjednoczenia kraju, zostając jednocześnie królem całego archipelagu. Jest on również założycielem pierwszej dynastii, panującej do 1974 roku, a jej ostatnim władcą był Kamehameha V.

Niedaleko pałacu Iolani znajduje się pomnik tego hawajskiego władcy. Kraj ten zawdzięcza mu inicjatywę, związaną z handlem europejskim oraz amerykańskim. Dodatkowo zakończył on wojny domowe i wprowadził jednolite prawo. Ostatni władca dynastii ustanowił 11 czerwca świętem Kamehameha I, które obchodzone jest do dziś.

Ciekawostką może być również fakt, że sam Mark Twain przytoczył ostatnie chwile życia i pogrzebu w swojej autobiograficznej powieści zatytułowanej „Pod gołym niebem”. Jeśli kiedyś weźmiecie tę książkę do ręki, zwróćcie na ten fragment uwagę.

This entry was posted in Miejsca and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.